Analýzy

Na oddychovom mítingu bude hlavným bodom šprintérsky handicap

Prvý letný prázdninový víkend sa v stredoeurópskom turfe nesie v znamení maďarského aj poľského derby, preto slovenská sezóna pokračuje ďalším zo série prevádzkových mítingov s programom vyskladaným z dostihov nižších kategórií. Hlavným bodom ďalšieho podvečerného mítingu (prvé dostihy začínajú o štvrtej poobede) bude „dvojkový“ handicap na pomedzí šprintu a míle s osmičkou účastníkov a naozaj pestrým rozpätím nesených hmotností. Na kratšie trate sa vracia bronzový z Veľkej jarnej ceny Adriano, ktorý naposledy ukázal, že derby bude pre neho kvôli chtivosti pridlhé a pokúsi sa uspieť aj medzi staršími.

Adriano sa pokúsi uspieť na kratšej trati

Handicapy sú zo svojej podstaty divácky atraktívnymi dostihmi a inak tomu nebude ani v prípade Memoriálu majora Stanislava Rudu (handicap II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 4 000 €). Široké rozpätie nesených hmotností, pestrá kariéra účastníkov a teoreticky vyrovnané šance na úspech sú atribútmi, ktoré platia aj pre hlavné dostihy sobotného podvečera v bratislavskom Starom háji.

Miernou neznámou môže byť v handicape nepodchytený tempár Adriano (Línek), ktorý sa po bronze z Veľkej jarnej ceny a „zhasnutí“ v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu vracia na kratšie trate. Zverenec čerstvého sedemdesiatnika Jaroslava Hanáčka sa vlani na jeseň javil ako perspektívny klasik, po zimnej prestávke však mierne sklamal až šiestym miestom z prípravnej Ceny trojročných koní. Ako vymenený sa Adriano predviedol v samotnej jarnej klasike. Po aktívnom výkone, keď väčšinou cválal v tesnom závese za lídrom a v posledných stovkách metrov dokonca viedol, sa chvíľu zdalo, že by mohol útočiť aj na víťazstvo. Napokon v záverečných cvalových skokoch prišiel aj o druhé miesto, reprezentant stajne MPL Racing však bronzom určite nesklamal. Aj v prvom vážnejšom derby-triali počas Turf-gala viedol od štartu, miestami mal až sedemdĺžkový náskok a ešte 200 metrov pred cieľom bol prvý, silnému záveru zozadu útočiacich koní však neodolal a bez pobádania len dokončil na ôsmom mieste. Sobotná dištancia bude Adrianovi určite vyhovovať lepšie a hoci sa v handicape ukáže po prvý raz, bude patriť medzi favoritov.

Nedávnu klasickú skúsenosť má aj dvojica domácich kobýl. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej Immortality (Hodáň) je podľa pôvodu čistokrvnou šprintérkou a ako vlastná odchovankyňa majiteľa Mladena Rihtarića má takmer istú chovateľskú prémiu pre kone domáceho chovu (stačí jej poraziť aspoň jedného koňa). Deviata z vlaňajšej Ceny zimnej kráľovnej vstúpila do tohtoročnej sezóny ľahkým triumfom v „štvorkovom maiden“ na 1400 metrov. V Jarnej cene kobýl sa ryška primotala k tesnému finišu štyroch kobýl za suverénnou prvou dvojicou, Immortality napokon skončila piata o hlavu pred Meggy. Na Turf-gala mala ambíciu ísť v šľapajách svojich rodičov a uspieť v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, posledným miestom ich však ani náhodou nenapodobila. Vďaka tomuto výpadku jej poklesol handicap a keďže v sobotu ponesie iba 52 kilogramov – a teoreticky mohla o kilo menej – určite má šancu pobiť sa o niektorú z nižších dotácií.

Ako sme už spomenuli, o hlavu za Immortality skončila v Jarnej cene kobýl Meggy (Laube) zo stajne Strnisko, ktorá svoju kariéru vôbec nezačala dobre. V prvých dvoch štartoch totiž stratila svojho jazdca a dostihy nedokončila. Potom sa však postupne zlepšovala a na sklonku vlaňajšej sezóny bola piata v Cene zimnej kráľovnej. Pri vstupe do tej aktuálnej čelila „štvorkovej“ konkurencii starších koní v míľovom handicape a pekným záverom získala bronz. Bola to naozaj neobvyklá cesta k rozbehaniu pred Jarnou cenou kobýl. Meggy to však nepomohlo a hoci aj začiatkom mája útočila z úzadia, v klasike to stačilo len na šieste miesto. Na rozdiel od Immortality zamierila zverenkyňa Jozefa Lehockého na Turf-gala do dámskej Cene Arvy na 1800 metrov a darilo sa jej nad očakávanie dobre. Po aktívnom priebehu Meggy dokonca ešte 200 metrov pred cieľom viedla, napokon však skončila tretia. Skrátenie dištancie jej môže pomôcť.

Žlto-modré farby stajne Strnisko bude nosiť aj džokej Jiří Palík, ktorý sa „vyhupne“ do sedla Luckynava (Palík). Štvorročný valach vlani nijako nežiaril, a tak svojím prvým tohtoročným štartom príjemne prekvapil. V míľovom handicape tretej kategórie predviedol dostatočne razantný finiš, ktorý mu stačil na isté dvojdĺžkové víťazstvo (La Paloma štvrtá). V ďalšom štarte nastúpil do dvojkilometrového Memoriálu Harryho Petrlíka, ale deviatym miestom neurobil „dieru do sveta“. Pred mesiacom na Turf-gala preto zamieril do šprintérskeho „trojkového“ handicapu a po tom, ako väčšinu z 1200 metrovej porcie strávil na konci poľa predviedol v cieľovej rovine tiahly záver a zvíťazil. Ďalších 200 metrov navyše a priaznivá nesená hmotnosť by mu mali stačiť na medailu.

Šancu na chovateľskú prémiu má aj sedemročná reprezentantka stajne EPM Petrus La Paloma (Šmida), ktorá má v aktuálnej sezóne za sebou už štyri štarty, v handicape postupne klesá a v sobotu ponesie 52 kilogramov. „Trojková“ víťazka z minuloročného augusta si tohtosezónny účet otvorila štvrtým miestom v míľovom handicape 3 a štvrť dĺžky za víťazným Luckynavom. V ďalších štartoch už bola skoro „nulová“, po ôsmom mieste v handicape tretej kategórie bola v Prípravnej cene o kategóriu vyššie deviata (Myrna tretia, Molly Massimo siedmy). Pred mesiacom sa zverenkyňa Jozefa Chodúra predviedla aj na Turf-gala, v šprintérskom handicape, v ktorom zvíťazil Luckynav však skončila s najnižšou dotáciou za šieste miesto a ani teraz ju nevidíme oveľa lepšie.

Neúspechy medzi elitou šprintérov viedli realizačný tím okolo valacha Molly Massima (Vyhnálek) k „ubratiu plynu“. Zverenec Miroslava Kanteka mladšieho vlani ešte „brázdil“ nemecké dráhy pod farbami svojho chovateľa Gestüt Auenquelle a valachovi sa nedarilo vôbec zle. Zo siedmych minuloročných dostihov vybojoval jedno víťazstvo v hannoverskej druhej kategórií na 1300 metrov, dve druhé, dve tretie a jedno štvrté miesto. Po zimnom presune na Moravu sa trikrát predstavil v bratislavskom Starom háji, ale formy z Nemecka nepotvrdil. Na posledné miesto z Memoriálu Josefa Břečku nadviazal siedmym v Prípravnej cene a jedenástym v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zníženie ambícií môže Molly Massimovi pomôcť, aj tak ho však vidíme v horšej polovici poľa.

Iba o jedno miesto (a tri a štvrť dĺžky) lepšie skončila v najvýznamnejšom slovenskom šprinte Myrna (Pavlíček). Dvojnásobná víťazka z minuloročnej sezóny – pred rokom zvíťazila v „trojkovom“ handicape na 1200 metrov pred La Palomou a koncom septembra pridala triumf z druhej kategórie v Lysej nad Labem – v tejto sezóne pokračuje v miernom raste handicapu. Zverenkyňa Evy Záhorovej vstúpila do sezóny „zemiakovou“ medailou z Memoriálu Josefa Břečku, v ktorom väčšinou cválala za vedúcou dvojicou a v závere si pohoršila len o jedno miesto. V Prípravnej cene sa síce „nechytala“ na suverénneho Jir Suna ani Drish Venture, bronzom však potešila svoj realizačný tím. Desiate miesto z Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR tak bolo sklamaním, teraz má Myrna šancu na reparát.

„Mamutiu“ váhu 64 kilogramov bude musieť uniesť štvorročný ryšiak Hadewin (Havlík). Zverenec Markusa Geislera reprezentujúci rakúsku stajňu Zuchthof Favianis predvádzal vlani výkony ako na hojdačke. Po diskvalifikácií kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu po Cene trojročných žrebcov bol druhý v maďarskom derby-triali a tretí vo Veľkej jarnej cene. V klasickej ceste pokračoval dvomi ôsmimi miestami z rakúskeho aj Slovenského derby. Dva týždne po bratislavskom vrchole sa Hadewin zúčastnil míle v Lipsku a medzi rovesníkmi získal striebro. Do Silvestra potom ešte stihol dve šieste miesta v Mníchove a tesne pred Vianocami sa v Lyon La Soie vymanil z kategórie nezvíťazivších, keď v záverečných metroch ovládol „maiden“ na 1800 metrov. Na umelé povrchy francúzskych dráh sa Hadewin vrátil aj vo februári, v prímorskom Cagnes-sur-Mer ani v Lyone však bodovať nedokázal a zhodne skončil na siedmom mieste. Rozcvičku pred sobotou absolvoval Hadewin pred tromi týždňami v budapeštianskej „jednotke“ Dióspusztai díj, v Kincsem parku skončil po matnom výkone posledný a aj tentoraz bude mať problém poraziť čo len jedného súpera.

Náš tip: Adriano – Luckynav – Myrna

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel