Krátke správy

Koňom roka sa stala Free Folie

Najlepšiu sezónu trénera aj džokeja Jaroslava Línka zavŕšili výsledky výročných ankiet vyhlásených v nedeľu 10. decembra večer na Galavečeri slovenského turfu. Okrem titulov trénera aj jazdca roka pozbieral početnú zbierku „konských“ ocenení, vrátane hlavnej kategórie Koňa roka. Držiteľkou prestížneho titulu sa stala trojročná Free Folie zo stajne Strnisko. Tmavá hnedka absolvovala šesť dostihov, trikrát dokázala zvíťaziť a ani raz nešla domov bez peňazí. Cenný je najmä jej čistý hattrick z Ceny Arvy, Ceny Pat’s Music a klasických Slovenských Oaks. Vďaka tejto bilancii získala Free Folie aj tituly najlepšieho míliara roka aj najlepšej trojročnej kobyly. Jaroslav Línek sa tento rok predviedol ako špecialista na tréning kobýl rôznych vekových kategórií. Najmä za víťazstvo v Cene zimnej kráľovnej sa najlepšou dvojročnou kobylou stala reprezentantka stajne KT Obal Amra, titul medzi staršími kobylami získala víťazka Jesenného handicapu Blue Bay zo stajne Caruso a rovnaký realizačný tím potešila aj najlepšia domáca odchovankyňa Blue River, víťazná v Cene Whisky.

Stajňu Strnisko, ktorá s veľkým náskokom zvíťazila v majiteľskom šampionáte, reprezentuje aj víťazka klasického St. Leger a bronzová zo Slovenského derby Abella vyhlásená za najlepšieho vytrvalca sezóny. Hnedku v susedstve starohájskej dráhy trénuje Marián Štangel. Abella porazila v ankete aj jej premožiteľa z modrej stuhy Jardin Micheleta, ktorý však získal titul najlepšieho trojročného žrebca. Z dvoch doterajších štartov dvakrát víťazný hnedák Boulevard Blanqui sa stal najlepším dvojročným žrebcom. Zverenec Zuzany Kubovičovej reprezentujúci stajňu Egl suverénne ovládol Karpatskú cenu a je najväčšou domácou nádejou budúcoročných klasík. Posledná rovinová kategória určená šprintérom, sa zásluhou víťaza Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Worth Choica sťahuje za rieku Moravu.

V prekážkovom odvetví dominovali zverenci Jaroslava „Čika“ Brečku reprezentujúci stajňu DS Millennium. Nad ľahšími skokmi sa hattrickom a striebrom z Prúteniek šampiónov blysol Hakimpour. Pardubickou krosovou cestou sa až k titulu najlepšieho stíplera a tretieho v ankete o Koňa roka prepracoval desaťročný valach Kaiserwalzer., ktorého najlepším výkonom bolo piate miesto z Velkej pardubickej.

Autor: Daniel Mentel