Reportáže

Kone z Moravy dominovali v hlavných dostihoch premiérového mítingu

Po polročnej prestávke sa na bratislavskom závodisku znovu rozozvučali reproduktory, čo je neklamným znakom, že sa začala dostihová sezóna. Hoci bez divákov, bez stávok a za prísnych opatrení, aj tak to po vlaňajšom rozpačitom začiatku a neslávnom konci bolo príjemné osvieženie pandemickej situácie. Vrcholmi premiéry v roku 2021 bola ako už tradične prekážková Jarná cena Petržalky, ktorej však zdarne konkuroval inauguračný ročník rovinovej Ceny trojročných koní, hlavnej generálky jarných klasických dostihov. V oboch dominovali kone trénované na Morave, v rámcových dostihoch nižších kategórií zasa víťazili najmä domáci.

Petarda zažiaril v klasickej generálke

Pri pohľade na doterajšie priebehy dostihov nami tipovaného Aidensfielda (6,5:1 – kurzy sú z ponuky českej stávkovej kancelárie Tipsport), sa dalo očakávať, že to bude práve on, kto bude vodiť dvanásťhlavé pole Ceny trojročných koní (I. kat., 3-ročné kone, 1700 metrov, 6 000 €). Hoci reprezentantovi stajne Lokotrans sa podarilo dobre odštartovať, po pár desiatkach metrov ho na čele vystriedal senický Archeus (40:1). Džokej Štefan Budovič si so zverencom Zuzany Kubovičovej udržiaval asi jednodĺžkový náskok pred Aidensfieldom, toho popri bariére sledoval Procellarum (13:1) a vedľa neho cválajúci Sadaar (13:1) stajne Strnisko. Na konci protiľahlej roviny sa na tretie miesto zvonka posunula zverenkyňa Jaroslava Línka Emirate’s Flight (10:1), bol to však len krátky záblesk a hnedka nakoniec skončila v poli porazených. Do cieľovej roviny vbiehal ako prvý prakticky od štartu vedúci Archeus, sledovaný Aidensfieldom, ktorý ho mal na dohľad. To sa však už spoza hradby koní rozbiehal aj favorizovaný Petarda (3,25:1). Rodák z Írska sa prešmykol medzi Aidensfieldom a Sadaarom, zvyšoval obrátky, sto metrov pred cieľom prebral vedenie a tam aj zostal. Striebro získal reprezentant stajne Lokotrans pred Archeusom, ktorý veľmi príjemne prekvapil. Kobylám sa v týchto dostihoch vôbec nedarilo, najlepšou bola deviata Besiberri (6,5:1).

Víťazný Petarda sa do stajne vplyvného majiteľa Jiřího Charváta sťahoval z dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls Ireland za 28 000 €. Hnedák vlani ako dvojročný nevybehol a debutoval koncom januára v talianskej Pise. Zverenec Pavla Tůmu sa napriek istej „neohrabanosti“ a defenzívnej taktike dokázal umiestniť na štvrtom mieste, keď v cieľovej rovine ukázal sľubný „ťah na bránku“. Podobnou taktikou zvíťazil aj v Starom háji a ak bude pokračovať v nastavenom trende, môže ešte dokázať veľké veci.

V oboch steeploch zvíťazila stajňa Lokotrans

Tradičným vrcholom prvého dostihového mítingu je už takmer 50 rokov Jarná cena Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 800 €). Do aktuálnej edície nastúpilo osem koní, presne pol na pol z domácich a českých stajní. Hneď po štarte sa ujal vedenia Kaiserwalzer (7,5:1) a takmer okamžite si vytvoril niekoľkodĺžkový náskok. Za zverencom Jaroslava „Čika“ Brečku sa usadila Alegoria (8,5:1), nasledovaná Rubychopom (4:1) Mariána Štangela. Líder spolu so zvyšnou sedmičkou prekonávali jednotlivé prekážky viac menej bez problémov, hoci Paris Eiffel (20:1) trochu „stratil nohy“ na Liverpoolskom skoku a stratu už nedohnal. Pri druhom prebiehaní do protiľahlej roviny Kaiserwalzera predbehol Rubychop, k vedúcej dvojici sa pridal aj favorizovaný Shent (2,5:1). Po prekonaní posledného náročnejšieho skoku sa k čelu priblížil aj beluš Star (4,5:1), naopak jeho tréningový kolega mierne zaostal. Záverečnú prútenú prekážku na začiatku cieľovej roviny prekonávali hlava pri hlave Rubychop a Shent, prvý menovaný ale rýchlo zaostal a reprezentanta ružovej kombinácie stajne Lokotrans už nikto neohrozil. Rubychopovu pozíciu prebral finišujúci Star a Štangelovho valacha napokon pripravil aj o bronz znovu polepšený Kaiserwalzer.

Šesťročný tmavohnedý valach Shent si v Jarnej cene Petržalky pripísal druhý životný triumf, prvýkrát zvíťazil v pardubickej cross country Cene ČASCH 2019 pre mladých krosárov. Vlani sa z piatich štartov dvakrát umiestnil a dvakrát nedostal do cieľa, víťazstvo v Starom háji však otvorilo realizačnému tímu nové možnosti presmerovať Shenta na talianske či francúzske dráhy. Rovnaké konexie (majiteľ Karel Jalový, tréner Luboš Urbánek a džokej Jan Kratochvíl) sa z glorioly tešili aj po druhom steepli dňa – 3600 metrov dlhej Cene Oldfieldroada, hoci víťazný Silver Seam musel so strieborným Mr Zuru bojovať do posledného cvalového skoku a v cieli bol medzi nimi rozdiel iba krátkej hlavy.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel