Reportáže

Kolíziou ovplyvnenú Prípravnú cenu získala Sandy Rose

Neboli to „najčistejšie“ dostihy, po dobehu sa na vývoj v cieľovej rovine pozerali aj rozhodcovia, ale poradie sa napokon nemenilo. V tesnom dobehu sa šesť koní zmestilo do dvoch dĺžok, pričom najlepšia z nich bola výhodne zaťažená domáca ryška Sandy Rose s džokejom Davidom Liškom.

V nabitom finiši šesť koní v dvoch dĺžkach

Ešte donedávna bola Prípravná cena (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 5 000 €) dôležitým trialom pred Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, po znížení ratingu o kategóriu nižšie sa z nej stala iba o čosi lepšie dotovaná „dvojka“. Na štarte tohtoročnej edície sa stretla deviatka šprintérov od najmladšieho možného ročníka aktuálnych klasikov až po preverených veteránov. Práve jeden z nich, dvojnásobný víťaz najvýznamnejšieho slovenského šprintu a obhajca Prípravnej ceny spred roka Beau Massagot (8,7:1), od štartu viedol, za neho sa „zavesil“ v nových farbách štartujúci už deväťročný Gentleman Jack (7,9:1). Rakúsky hosť si udržiaval pred populárnym belušom asi dĺžkový náskok. V záverečnom oblúku sa dopredu postupne dostávala aj domáca Sandy Rose (6:1). Trojnásobná víťazka z minuloročnej sezóny sa na úroveň lídra dotiahla asi 400 metrov pred cieľom a spoločne s Beau Massagotom priviedli kone do cieľovej roviny. Sandy Rose úplne neustála rovnú jazdu, bočila doprava, pri čom mierne poškodila rakúskeho veterána, ale rozhodcovia tento incident ohodnotili tak, že nemal dopad na výsledok. V tesnom dobehu za víťazkou profitovali kone útočiace zo stredu poľa, druhý skončil najviac zaťažený Gentleman Jack pred trojročným Capitanom (7,3:1).

Víťazná reprezentantka stajne Mishel Style Sandy Rose sa ako šprintérka prejavila už vlani, keď sezónu začala posledným miestom v Cene trojročných koní na predĺženú míľu, ale v nasledujúcom štarte skončila piata v „trojkovom“ handicape na 1400 metrov a dva týždne nato dokonca zvíťazila v kilometrovom handicape. Na tento triumf nadviazala ešte ďalšími dvomi a jedným striebrom, postupne sa zlepšovala a prepracovala do druhej kategórie. Tohtoročná sezóna začala pre zverenkyňu Mariána Štangela už koncom marca v Budapešti, v „jednotkovom“ handicape bola ako druhá favoritka tretia z piatich. Memoriál Josefa Břečku na 1400 metrov sa pre ňu ukázal ako príliš dlhý, a tak sa v Prípravnej cene vrátila na kratšiu trať. Ďalšou zastávkou pre Sandy Rose by mala byť na Turf-gala, to však bude oveľa náročnejšia úloha.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu (Sandy Rose víťazí v Memoriáli Tibora Staňa)

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel