Analýzy

Karpatská cena prilákala len poltucet juniorov

Termínová kolízia s českou Cenou zimního favorita spôsobila, že na štart Karpatskej ceny, najvýznamnejších slovenských dostihov pre najmladší ročník, sa postaví len poltucet domácich juniorov, pričom rovnú polovicu pripravuje trénerka Zuzana Kubovičová. Aj to je obraz dnešnej reality v slovenskom turfe. O prvenstvo sa pobijú medailistky z Ceny zimnej kráľovnej, ale tiež dvakrát strieborný Black Hron, veľmi ľahký víťaz „maiden“ Boulevard Blanqui, ktorý pri debute porazil suverénne najdrahšieho koňa na štarte Duke of Meridiana.

Potvrdí Duke of Meridian vysoké očakávania?

Kvantitatívne aj kvalitatívne silnú zostavu pripravila na štart v Karpatskej cene (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 12 000 €) senická trénerka Zuzana Kubovičová. S cieľom uchovať si čistý štít vstupuje do licitácie Boulevard Blanqui (Foret), ktorý sa na Slovensko dostal z dražby spoločnosti Arqana za 9 000 €. Reprezentant stajne Egl debutoval začiatkom septembra v míľových „maiden“ a suverénnym víťazstvom pred Duke of Meridian naznačil, že s ním treba počítať aj pri náročnejších skúškach.

Kilogramovú výhodu oproti žrebcom budú mať druhá aj tretia z Ceny zimnej kráľovnej. Iba pol dĺžky za víťaznou Amrou, ktorá pred dvomi týždňami ovládla aj Veľkú cenu BBAG, skončila She Free (Florian). Reprezentantka stajne Bamatse, ktorá na dražbe ročných koní írskej spoločnosti Goffs stála iba symbolických 1 000 €, debutovala už počas derby-mítingu v Cene Muscatita, v slabo obsadených dostihoch získala súčasné tretie miesto, ale vzhľadom na rozdiel v nesených hmotnostiach vybehala rovnakú formu ako druhá Anika. Už v nasledujúcom štarte na domácej dráhe v Senici – Čáčove si belka pripísala premiérové víťazstvo v kariére, keď v „platenom tréningu“ zdemolovala súperov o osem a viac dĺžok. Prvý vrchol krátkej kariéry She Free absolvovala v Cene zimnej kráľovnej, kde na začiatku cieľovej roviny spôsobila menší incident tým, že bočila a poškodila tak tri súperky, rozhodcovia ju však nepotrestali a belka si dobehla po striebro. V nedeľu to proti žrebcom bude mať ťažšie.

Do tretice posiela na štart trénerka Zuzana Kubovičová reprezentanta stajne Vimar Black Hron (Koplík), ktorý sa na Slovensko sťahoval z rovnakej dražby ako She Free za 7 500 €. Hnedák debutoval koncom júla v „maiden“ na 1400 metrov a aj vďaka váhovej výhode získal striebro. Pred tromi týždňami vstupoval do boxov pred „dvojkovou“ Cenou spoločnosti Arqana ako mierny favorit a o triumf ho obrala len víťazne debutujúca a pred týždňom v českej Cene zimní královny strieborná Aphelie Light, ďalších päť dĺžok zaostal tretí Osbourne.

Suverénne najdrahší nákup na štarte, ktorý stajňu Meridian stál na baden-badenskej dražbe 55 000 €, Duke of Meridian (Línek), zatiaľ štartoval len raz a pri debute zostal na štíte Boulevard Blanqui. Zverenec Jaroslava Línka, ktorý si ho aj odjazdí, je synom víťaza „Arc“ Waldgeista a rovnako vytrvalej víťazky frankfurtskej „trojky“ a tento pôvod ho predurčuje k úlohe favorita.

Negatívnu bilanciu 0:2 má s Black Hronom Osbourne (Havelková), ktorý s ním prehral pri zoznamovacom debute v „maiden“ na 1400 metrov a tiež naposledy v „dvojkovej“ Cene spoločnosti Arqana. Hnedák, ktorý sa do stajne MPL Racing dostal za 20 000 € z dražby spoločnosti Goffs a Miroslav Piskla ho umiestnil do tréningu Jozefa Chodúra, už má na svojom konte aj veľmi ľahký triumf, v slabo obsadených „maiden“ však nenarazil na príliš veľkú kvalitu a my ho vidíme v horšej polovici poľa.

Minimálne o chovateľskú prémiu zabojuje bronzová z Ceny zimnej kráľovnej Anika (Zedková). Vlastná odchovankyňa stajne Lokotrans Slovakia debutovala už v polovici júna a bronzom nepredčila očakávania. Zverenkyňa Jána Cagáňa potom v Cene Muscatita získala striebro pred She Free, s ktorou si pred mesiacom vymenili pozície, hoci ktovie, ako by „zimná kráľovná“ skončila, nebyť kolízie na začiatku cieľovej roviny.

Náš tip: Duke of Meridian  – Boulevard Blanqui – She Free

Ilustračné foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel