Reportáže

Jir Sun získal pre Lokotrans ďalšie hlavné dostihy

Dva týždne pred Turf-gala a najvýznamnejšími dostihmi „rýchlikov“ sa o šprintérsky trón vehementne prihlásil štvorročný valach Jir Sun, ktorý tento rok ešte neprehral a v handicape stúpa závratným tempom. V Prípravnej cene predviedol dôrazný finiš, obehol slabnúcich súperov a s džokejom Martinom Laubem v sedle získal pre ružovú kombináciu stajne Lokotrans ďalšie hlavné dostihy slovenskej sezóny 2021.

Drish Venture potvrdil, že je rýchly, na víťazstvo to však nestačilo

Pri pohľade na doterajší prejav nebolo ťažké odhadnúť, kto bude vodiť pole účastníkov Prípravnej ceny (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 5 000 €). Čistokrvný šprintér, ktorému by asi najlepšie vyhovovala rovná kilometrová dráha, Drish Venture (3,3:1), vyrazil dopredu hneď po štarte a s džokejom Jiřím Palíkom si vytvorili dĺžkový náskok pred domácou outsiderkou Natty’s Star (84:1) a Myrnou (28:1). Trojročný valach, jediný takto mladý adept trialu Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, cválal ďalej od bariéry, kde bola dráha po vytrvalom daždi predsa len o čosi pevnejšia. Na konci protiľahlej roviny sa dopredu popri bariére dostala maďarská Oba Hara (3,6:1), na chvíľu sa dostala na čelo, ale Drish Venture jej sekundoval a dvojica sa oddelila od zvyšku poľa. Ešte pred záverečnými súbojmi sa v oblúku začal k lídrom posúvať aj mierne favorizovaný Jir Sun (2,8:1). V cieľovej rovine sa chvíľu schyľovalo k dramatickému súboju štyroch – piatich koní, do jednej línie sa vyrovnali Oba Hara, Drish Venture, finišujúca Myrna aj Regina Mia (12:1), zvonka sa však mohutnými cvalovými skokmi blížil Jir Sun, dvesto metrov pred cieľom prebral vedenie a nepripustil žiadnu drámu. V cieli mal náskok štyri a pol dĺžky pred druhým Drish Venture, ďalšej pol dĺžky zaostala bronzová Myrna. Najlepšia z domácej štvorice Regina Mia skončila štvrtá.

Na jar veľmi dobre rozbehnutú stajňu Lokotrans reprezentujúci Jir Sun z hlavnej „ružovej“ tréningovej centrály Luboša Urbánka si v Prípravnej cene pripísal tretie tohtoročné víťazstvo, pričom vlaňajšie výkony tomuto obratu vôbec nenasvedčovali. Z troch letných štartov na míli v tretej kategórii vyťažil len jedno piate miesto a tréner sa pred sezónou nechal počuť, že to bolo spôsobené problémami s dýchaním. Chladnejšie jarné počasie a najmä skrátenie dištancie rezultovalo po zimnej pauze do suverénneho triumfu v „štvorkovom“ handicape v Starom háji. Aj v mosteckom handicape tretej kategórie na 1200 metrov dlho cválal schovaný uprostred poľa, v cieľovej rovine však predviedol drvivý finiš a napokon predbehol všetkých súperov. V našej analýze pred dostihmi sme upozorňovali, že podobná stíhacia jazda by mohla na komornejšej bratislavskej dráhe nemusela stačiť, realizačný tím sa však vôbec nemusel strachovať, pretože Jir Sun cválal s chuťou a potvrdil, že dodatočná prihláška do Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nie je márna.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel