Krátke správy

Jarnými klasikmi sú Feschanda a Manatan

Bronzový medailista z Karpatskej ceny Manatan reprezentujúci farby senického družstva a zimná kráľovná Feschanda zo stajne Dr. Charvát sa stali víťazmi jarných klasických dostihov. V dámskej klasike, Jarnej cene kobýl (Listed, 3k, 1700 metrov), sa o víťazke rozhodlo už na začiatku cieľovej roviny, keď džokej Jan Verner v sedle zverenkyne Pavla Tůmu zavelil popri bariére do útoku, v Bratislave už dvakrát víťazná Feschanda zrýchlila a bez problémov sa odpútala od zvyšku poľa. Nakoniec z toho bolo veľmi ľahké víťazstvo pred neskoro útočiacou Blue River zo stajne Caruso, ktorá v rozhodujúcej chvíli nemala miesto na zrýchlenie, musela si kliesniť cestu a nestačila na viac. Aj bronz zostal doma, a to zásluhou Magdalenn.

Napínavejší (a žiaľ aj sankciami pre jazdcov okorenený) súboj sa odohral vo Veľkej jarnej cene (Listed, 3kž, 1700 metrov), v ktorej o víťazstvo bojovala dvojica na prvý pohľad vytrvalejších koní s ambíciami do derby. Cenné klasické víťazstvo napokon zostalo doma, keď sa v prvej časti takzvanej Trojkoruny presadil reprezentant PD Senica Manatan v sedle s džokejom Jánom Havlíkom. Trištvrte dĺžky za senickým hnedákom docválal zverenec Radka Holčáka Charpentier a stupne víťazov doplnil King Mollenkott.

V rámcovom programe, aj keď stále na úrovni prvej kategórie, sa veľmi darilo stajni Meridian SK a tréningovej centrále Jaroslava Línka. V triali Veľkej ceny Slovenska, Veľkej májovej cene (I. kat., 4+, 2400 metrov), zavŕšil čistý hattrick a strmú cestu nahor handicapom neskorý valach Orry, ktorý si v tuhom boji o krk poradil s hviezdou prvého rangu, českým aj slovenským Koňom roka Gasparinim. V úctivej šesťdĺžkovej vzdialenosti sa na súboj o víťazstvo prizeral predvlaňajší zimný favorit a vlani len dvakrát v klasikách prebehnutý Goldschatz.

Double oranžovo-čiernej kombinácie stajne Meridian SK dokonal v handicapovo vypísanej Jarnej míli (I. kat., 4+, 1600 metrov) svojhlavý valach Quessigny, ktorému zrejme konečne „upratal“ hlavu tréner aj džokej v jednej osobe, Jaroslav Línek. O ďalšie medaily sa pobili českí šprintéri s občasnými výletmi medzi míliarov Caucasian a Lailaho.

Autor: Daniel Mentel