Analýzy

Cvičný test „rýchlikov“ prilákal tucet záujemcov

Počas prípravy propozícií pred tohtoročnou sezónou rozhodli zástupcovia Závodiska o preradení niektorých tradičných dostihov do druhej kategórie. Jednou z „obetí“ tejto zmeny sa stala aj Prípravná cena, tradičný trial najvýznamnejšieho slovenského šprintu, Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Dva týždne pred mítingom Turf-gala sa v príhodne pomenovaných dostihoch predstaví tucet „rýchlikov“, pričom až sedem z nich trénujú českí tréneri.

Dokáže nákup za 50 000 € šprintérske vlohy?

Hoci je Prípravná cena (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 5 000 €) oproti Memoriálu Josefa Břečku kratšia o 200 metrov, tak šance niektorých nedeľných účastníkov naznačila práve pred mesiacom odbehnutá „dvojka“ svojou neutrálnou vzdialenosťou vyhovujúca šprintérom aj míliarom. Dostihy sa stali korisťou čerstvého víťaza Jarnej míle Gray Toucha, za belušom však zostala plejáda kvalitných koní. Úplne najbližšie, iba pol dĺžky za víťazom, skončila maďarská Oba Hara (Šafář). Zverenkyňa Stanislava Georgieva viedla prakticky od štartu, miestami mala niekoľkodĺžkový náskok a v cieľovej rovine sa zdalo, že by svoju snahu mohla zakončiť víťazstvom, drvivému záveru neskoršieho víťaza neodolala. Ryška sa vlani postupne prepracovala až na úroveň lepšej druhej kategórie, v ktorej na domácej budapeštianskej dráhe získala dve víťazstvá v kilometrových handicapoch a na sklonku sezóny deň po Vianociach pridala ešte jeden neohrozený triumf na syntetickom povrchu na vzdialenosti 1400 metrov. V nedeľu bude ryška právom patriť medzi favoritov.

S takmer trojdĺžkovým odstupom od Oba Hary si „zemiakovú“ medailu z Memoriálu Josefa Břečku odniesla Myrna (Pavlíček) zo stajne Syndikát V3J. Zverenkyňa Evy Záhorovej vlani zo šiestich štartov dvakrát zvíťazila, v júli v bratislavskom handicape tretej kategórie o pol dĺžky pred druhou La Palomou a treťou Natty’s Star, a vo svojom poslednom minuloročnom štarte v Lysej nad Labem. Najmä tento triumf v „dvojke“ na 1300 metrov a štvrté miesto spred mesiaca posúvajú Myrnu na pomyselné stupne víťazov.

Na opačnom konci výsledkovej listiny skončili belka Regina Mia (Línek) a ešte za ňou Molly Massimo. Štvorročná reprezentantka stajne Mishel Style bola vlani najprv smerovaná do Jarnej ceny kobýl, ale predĺžená míľa sa pre ňu ukázala ako pridlhá. Hneď v nasledujúcom štarte ju tréner Marián Štangel „skrátil“ a posunul o tri kategórie nižšie, čo rezultovalo do tesného víťazstva (Myrna štvrtá). Začiatkom októbra v „trojkovom“ handicape nestačila len na dvoch menej zaťažených súperov. Po skončení slovenskej sezóny sa Regina Mia ešte dvakrát predstavila v Budapešti a oba výlety skončili pozitívne. Najprv poľahky zvíťazila v handicape druhej kategórie, koncom novembra s oveľa vyššou hmotnosťou získala bronz. Aj preto bolo trináste miesto z aprílového Memoriálu Josefa Břečku pre realizačný tím nepríjemným sklamaním. Pred dvomi týždňami sa však Regina Mia rehabilitovala, v „trojkovom“ handicape bola stále na čele, v cieľovej rovine svoje tempo stupňovala a bez ťažkostí zvíťazila. Nedeľná konkurencia bude zrejme nad jej sily, niektorá z nižších dotácií je však reálna.

Podobne ako Regina Mia, aj o odstavec vyššie spomenutý valach Molly Massimo (Vyhnálek) na úvod sezóny sklamal. Zverenec Miroslava Kantka sa do stajne Sportif Nutrition Kantek sťahoval počas zimnej prestávky z nemeckej centrály žrebčína Auenquelle a vlani ešte pod vedením trénera Marcela Weißa absolvoval sedem handicapov druhej a tretej kategórie na vzdialenostiach od 1300 do 1600 metrov. Hnedý valach z nich vyťažil jedno víťazstvo (v auguste v Hannoveri na 1300 metrov), dve druhé a dve tretie miesta. Práve bronzom sa v októbrovom Kolíne nad Rýnom rozlúčil so svojou domovinou. Ak by Molly Massimo nadviazal na svoje nemecké formy, určite sa zmestí do prvej polovice výsledkovej listiny.

Na jar veľmi dobre rozbehnutá stajňa Lokotrans bude zastúpená dvojicou koní. Jir Sun (Laube) z hlavnej „ružovej“ tréningovej centrály Luboša Urbánka bude útočiť na tohtoročný čistý hattrick, pričom vlaňajšie výkony tomuto obratu vôbec nenasvedčovali. Z troch letných štartov na míli v tretej kategórii vyťažil len jedno piate miesto a tréner sa pred sezónou nechal počuť, že to bolo spôsobené problémami s dýchaním. Chladnejšie jarné počasie a najmä skrátenie dištancie rezultovalo po zimnej pauze do suverénneho triumfu v „štvorkovom“ handicape v Starom háji. S jedlom rastie chuť, a tak sa realizačný tím rozhodol poslať Jir Suna o dve úrovne vyššie. Pred dvomi týždňami v mosteckom handicape na 1200 metrov dlho cválal schovaný uprostred poľa, v cieľovej rovine však predviedol drvivý finiš a napokon predbehol všetkých súperov. Na komornej bratislavskej dráhe by sa Jir Sunovi takáto stíhacia jazda zrejme nepodarila a čistý hattrick bude nad jeho sily.

Naopak druhý reprezentant ružových farieb stajne Lokotrans Matello (Janáčková Koplíková) je v tréningu Zdena Koplíka a podobne ako niekoľko ďalších koní na štarte bude vstupovať do sezóny. Vlani v lete za netuctových 35 000 € zakúpený čierny hnedák sa doteraz prezentoval ako čistokrvný šprintér, v rodnom Francúzsku absolvoval osem dostihov, z toho vlani štyri a hoci ani raz nezvíťazil, vždy sa aspoň umiestnil (trikrát bol druhý) a získal niektorú z menších dotácií. Stajňa Lokotrans kupovala Matella s výhľadom na významné šprintérske až míliarske dostihy, v mosteckej Svatováclavskej cene však celý čas cválal na konci poľa a ani sa z neho „neodlepil“. Lekárske vyšetrenia ukázali, že čierny hnedák má problém s chrbticou. Podľa vyjadrení trénera sú však už minulosťou, napriek tomu zrejme bude potrebovať štart na rozbehnutie.

Pred dvomi týždňami v handicapovej Jarnej míli vstupoval do sezóny Chilli Chocolate (Korečková). Sériový víťaz z jesene 2019 pokračoval v nastúpenom trende aj vlani pri prvom štarte v pražskom Memoriáli Jaroslava Maška na 1400 metrov. V nabitých dostihoch mu nevadila ani vyššia nesená hmotnosť a po boji zvíťazil (Mollys Best bol až ôsmy). V lete však trikrát vyšiel naprázdno, postupne išlo o pražskú míľovú Velkú květnovú cenu, budapeštiansku strednotratiarsku Milleniumi díj a koncom augusta mosteckú Svatováclavskú cenu. Návrat do Bratislavy zverencovi Jaroslavy Morávkovej vyšiel, v Bratislavskej míli „priletel“ neskorým záverom na tretie miesto. Po zimnej prestávke sa nemladnúci Chilli Chocolate predstavil v Jarnej míli, 1200 metrov odvodil, v záverečných stovkách metrov však zoslabol na konečné ôsme miesto a proti mladším súperom nebude mať v šprinte veľa šancí na úspech.

Doteraz sa skôr na pomedzí druhej a tretej kategórie prezentovala zverenkyňa Jozefa Chodúra La Paloma (Šmida). Väčšinou v handicapoch štartujúca reprezentantka stajne EPM Petrus v nedeľu nastúpi na svoje jubilejné štyridsiate dostihy, v aktuálnej sezóne už stihla dva handicapy tretej kategórie. Počas úvodného mítingu skončila na míli štvrtá, pred dvomi týždňami sa jej v šprinte, ktorý ovládla Regina Mia, vôbec nedarilo a na ôsmom mieste porazila len dvoch súperov (a okrem Reginy Mie podľahla aj štvrtej Natty’s Star). Belke sa dlhodobo lepšie darí v druhej polovici roka, vlani získala od júla do septembra jedno víťazstvo a dve druhé miesta, a úvod sezóny jej naopak veľmi nevyšiel. Aj tentoraz ju tak vidíme v horšej polovici zostavy.

Ešte o kategóriu nižšie udomácnená domáca odchovankyňa Natty’s Star (Sikorová) z rodinnej stajne Mihalík Racing bodovala naplno len v slabej konkurencii (vlani v bratislavskej „päťke“ a slušovickej tretej kategórii) a vstup do tohtoročnej sezóny jej vôbec nevyšiel. V handicape štvrtej kategórie, v ktorom zvíťazil Jir Sun, bola zverenkyňa Marcela Mihalíka „neviditeľná“ a skončila posledná. O čosi lepší výkon podala pred dvomi týždňami, k štvrtému miestu jej však pomohla „mušia“ váha, pričom v nedeľu tento luxus mať nebude, a tak sa nevyhne úlohe outsiderky.

V roku 2019 trikrát za sebou víťazný miláčik pražských tribún Mollys Best (Filipová) sa zo svojho kariérneho maxima vlani postupne prepadal. Zverenec Kateřiny Berthier skončil siedmy v Gomba handicape, ôsmy v Memoriáli Jaroslava Maška, ale iba o hlavu druhý v bratislavskom „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka st. A hoci potom zostal na úrovni druhej kategórie, v Prahe ani Bratislave už nezískal ani dotáciu. Tento rok debutoval pred dvomi týždňami v Moste, ale v dostihoch, ktoré ovládol Jir Sun, cválal stále okolo piateho miesta, na ktorom aj skončil. V tejto konkurencii zrejme skončí s dvojciferným výsledkom.

Do sezóny bude vstupovať zimný import stajne Pure Nutrition Seasony (Havelková). Sporadicky štartujúci štvorročný valach zvíťazil hneď pri debute ako dvojročný v írskom Chelmsforde. Vlani sa na dráhu dostal po ročnej pauze spôsobenej zranením až na jeseň. Najprv sa predstavil na 1500 metroch, kde po počiatočnej aktivite skončil piaty. S britskými ostrovmi sa rozlúčil vzdialeným deviatym miestom v handicape na 1900 metrov a do pražskej centrály Martiny Havelkovej sa sťahoval za tisíc libier. V nedeľu môže len príjemne prekvapiť.

Jediným trojročným koňom na štarte bude valach Drish Venture (Palík) zo stajne Meridian, ktorá ho ako perspektívneho šprintéra kúpila na dražbe spoločnosti Goffs za 50 000 €. Ešte v írskom tréningu absolvoval od polovice júna do začiatku februára osem dostihov, z nich v dvoch dokázal zvíťaziť (v decembri a koncom januára na polytracku v Dundalku). S rodným Írskom sa Drish Venture rozlúčil tretím miestom na rovnom kilometri a handicapom na úrovni slušných 84 libier. S takýmto vysvedčením sa dostal do valašskej centrály Radka Holčáka a ten ho na stredoeurópsky debut poslal do pražského Memoriálu profesora Václava Michala. Drish Venture podľa očakávania v klasickom triali viedol približne kilometer, v posledných stovkách metrov ho porazili finišujúce kone a valach dokončil na štvrtom mieste. Pôvod aj prejav valacha predurčujú na krátke dostihy, bratislavský „kolotoč“ mu síce môže robiť problémy, ale do Prípravnej ceny vyštartuje z boxu číslo 2, a tak ho vidíme vpredu.

Náš tip: Oba Hara – Drish Venture – Regina Mia

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel