Reportáže

Besthon konečne dozrel a ovládol St. Leger

Ani Dionis, ani Cape Crown. V posledných a najdlhších klasických dostihoch sezóny, Slovenskom St. Leger, zvíťazil neskoro dozrievajúci hnedák Besthon. Reprezentant stajne Vimar sťahoval každým cvalovým skokom náskok Dionisa, 200 metrov pred cieľom už mal hlavu vpredu a hoci naňho dobiedzal neskoro útočiaci Cape Crown, outsider napokon zvíťazil po tuhom boji o krk. Favorizovaný Dionis skončil až tretí. Aj v ďalších významných dostihoch sa zrodili triumfy domácich koní, zhodou okolností obaja reprezentujú bielo-červené farby stajne MPL Racing. Zimnou kráľovnou sa stala hnedka Stratosferic a Veľká starohájska steeplechase zostala doma zásluhou progresívneho Fort Ryana.

Cape Crown už nestihol viac ako striebro

Kto čakal, že Slovenský St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 20 000 €) bude vďaka skromnej, iba šestčlennej, zostave taktická bitka, musel cítiť isté zadosťučinenie, keď sa do čela dostal tempárskym prejavom známy Dionis (1,6:1). Ostrieľaný džokej Jiří Palík v sedle desatinového favorita nadiktoval relatívne pomalé tempo. Ostatní jazdci ani nemali snahu o stíhanie lídra, pár stoviek metrov po štarte sa o to pokúsil Nice Love (5,8:1), džokej Jaromír Šafář však adepta na zisk chovateľskej prémie krotil, hoci hnedákovi sa to veľmi nepáčilo. Dionis si udržiaval približne dvojdĺžkový náskok, za pulujúcim Nice Love s už väčším odstupom cválal Persian Prince (4,9:1). Po „prechádzkovej“ prvej míli sa konečne začalo zrýchľovať, Dionis natiahol krok a v záverečnom oblúku sa zdalo, že mu už nič nehrozí. Z chvosta poľa sa však „odlepil“ Cape Crown (5,7:1) a mohutnými cvalovými skokmi sa vydal na stíhaciu jazdu. Keďže pri bariére už bolo plno, džokej Zdeno Šmida ho musel nasmerovať k vonkajšiemu okraju a odstredivá sila ho v zákrute pred cieľovou rovinou pripravila o cenné metre. To Besthon (10,8:1) vytočil oveľa lepšie a razom sa dostal za Dionisa. Favorit viedol na dištancii, zvonka ho však predbehol Besthon a tiež Cape Crown.

Neskoro dozrievajúci Besthon mal do nedele s Cape Crownom negatívnu bilanciu 0:2 a hoci od polovice júla pauzoval, prázdniny mu zjavne urobili dobre. Na dražbe ročných koní spoločnosti Arqana 12 000 € „koštujúci“ hnedák prvýkrát vybehol v zeleno-oranžových farbách stajne Vimar až v polovici apríla v „maiden“ na 1400 metrov proti rovesníkom. Štvrtým miestom nepodliezol očakávanú latku, ale už o mesiac ho čakala náročnejšia úloha. V klasickej Veľkej jarnej cene v oveľa náročnejšej konkurencii skončil šiesty a potvrdil predštartové predpoklady. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu predviedol zverenec Zuzany Kubovičovej defenzívny výkon a skončil siedmy. Besthon potom zamieril do Prahy, počas českého derby-mítingu sa však namiesto modrej stuhy predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov. Prekvapivo favorizovaný Besthon spočiatku akoby nestíhal, džokej Jaroslav Línek ho už po pár stovkách metrov povzbudil k zrýchleniu, ale po tom, ako sa dostal na piate miesto porazil v cieľovej rovine len jedného slabnúceho súpera a dobehol štvrtý. Náročnú prvú časť sezóny zakončil Besthon v Slovenskom derby. Búrkou zmáčaná dráha hnedákovi nevyhovovala a skončil siedmy.

Džokej Martin Laube oslavuje v sedle reprezentanta stajne Vimar Besthona triumf v Slovenskom St. Legeri.

Počas zimy bude dámam „kraľovať“ Stratosferic

Vcelku ostré tempo nadiktoval hneď od štartu Ceny zimnej kráľovnej (I. kat., 2-ročné kobyly, 1600 metrov, 8 000 €) džokej Jan Verner v sedle Lisety (6,5:1), za ktorou sa usadila dodatočne dohlásená Lena (3,5:1). Liseta si udržiavala jeden- až dvojdĺžkový náskok, ešte pred vbiehaním do záverečného oblúka však začala slabnúť a jej miesto na čele prebrala Lena. Džokej Jaroslav Línek v sedle favorizovanej Stratosferic (2,7:1) dosiaľ cválajúci v závetrí na štvrtom mieste správne vyhodnotil situáciu a posunul reprezentantku stajne MPL Racing k vedúcej Lene, ktorá sa pokúsila „odtrhnúť“ od súperiek a chvíľu to vyzeralo, že to bude jej veľké sólo. Pri vbiehaní do cieľovej roviny však mala zverenkyňa trénerky Martiny Havelkovej už len mierny náskok, o ktorý prišla 200 metrov pred cieľom. Súboj na čele sa pokúsila záverom z hĺbky poľa zdramatizovať Shamal Emmi (5,1:1), ktorej finiš však nemal dostatočnú razanciu a belka sa musela strachovať aj o bronz. O žiadnu drámu napokon nešlo, Stratosferic pod rukami v „laufe“ jazdiaceho džokeja Línka ešte zrýchlila a v cieli mala pred Lenou náskok štyri a štvrť dĺžky.

Víťazná hnedka prešla dvakrát dražobným ringom spoločnosti Goffs. Ešte ako odstávča odišla nepredaná za 8 500 €, o rok neskôr si ju za 3 000 libier kúpil späť jej chovateľ, ale napokon sa stala členkou bielo-červenej armády stajne MPL Racing a zamierila do bratislavského tréningu Mariána Štangela. Stratosferic debutovala počas derby-mítingu v tradičnej Cene Muscatita, v ktorej hnedka skončila piata. Dva mesiace tréningu a 400 metrov navyše pomohli kobyle k zlepšeniu, v „dvojkovom“ Memoriáli Otta Suchovského, triali na juniorské vrcholy, skončila blízko tretia pol dĺžky za víťazom a nos za striebornou Shamal Emmi.

Suverénna víťazka Ceny zimnej kráľovnej Stratosferic zo stajne MPL Racing s džokejom Jaroslavom Línkom.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel