Reportáže

Australien napokon match s Lady Mazie vyhral

V dávnej dostihovej histórii boli súboje dvoch koní, takzvané matche, úplne bežné. V dnešných časoch sa to deje už len veľmi výnimočne, hoci niekedy sú diváci svedkami matchu uprostred dostihov s väčším počtom koní. Nedeľný Jesenný handicap takýto súboj v cieľovej rovine priniesol. Australien sa s Lady Mazie naťahovali o víťazstvo dobrých tristo metrov v úctivej vzdialenosti od zvyšku poľa, napokon sa z triumfu radoval biely valach.

Kobyla vzdorovala, na víťazstvo to však nestačilo

Iba päť koní sa vydalo na štart Jesenného handicapu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 6 000 €) a v takomto v skromnom poli nebýva núdza o taktické manévre a falošné tempo. Tentoraz to tak nebolo, aj keď úvodné stovky metrov, ktoré nadiktovala domáca Lady Mazie (4,4:1) boli výrazne pomalšie, ako v nasledujúcom priebehu. Za líderku sa usadil jej tréningový kolega Kaptain Joe (4,2:1) a s približne dĺžkovým náskokom sledoval situáciu. Na konci protiľahlej roviny sa za Lady Mazie na úroveň Kaptain Joe zvonka dotiahli desatinový favorit Australien (1,3:1) a tiež od aktuálnej sezóny v českých farbách štartujúci Ryony (8,9:1), pričom reprezentant stajne 7 Horse sa začal postupne prepadať. Do cieľovej roviny vstupovali Lady Mazie a Australien takmer hlava pri hlave a obaja srdnato bojovali až do cieľa. Pomyselnú pásku preťal o krátku hlavu skôr český hosť, na osem dĺžok vzdialené tretie miesto napokon „priletel“ outsider Quissi Logist (10,9:1), ktorý väčšinu dostihov strávil na chvoste.

Víťazný biely valach Australien sa do stajne Corinne so slovensko-švajčiarskym pozadím dostal pred sezónou 2020 z rodného Francúzska, kde počas dvoch sezón absolvoval osem štartov. Po presune do centrály Stanislava Popelku dostal možnosť poriadne si odpočinúť, k čomu „dopomohla“ aj lockdownami poriadne okresaná sezóna. Koncom leta získal dve striebra v dostihoch nižších kategórií. Aj vlani začal Australien na „trojkovej“ úrovni a postupne sa zlepšoval. Po šiestom mieste z pražského Zlatého pohára skončil druhý v dvojkilometrovej Cene města Karlovy Vary a tretí v „dvojke“ rovnako na západe Čiech. Vrchol sezóny a doterajšej kariéry prišiel pre Australiena na vlaňajšom pražskom mítingu Európskeho pohára džokejov, keď v EJC Middle nedbal na odsudzujúci kurz 45:1 a po tuhom boji zvíťazil. Odvtedy sa mu víťazstvá až do minulej nedele vyhýbali, hoci získal niekoľko umiestnení v dobre obsadených dostihoch. Po zlom výkone vo Velkej dubnovej cene sa v míľovej Velkej květnovej zlepšil natoľko, aby to stačilo na bronz a rastúcu formu potvrdil druhým miestom v Cene Scottish Rifla počas Turf-gala. Rovnakú medailu si Australien odniesol aj z dvojkilometrovej Ceny města Karlovy Vary a zopakoval tak výsledok spred roka. Vďaka svojej švajčiarskej majiteľke sa v auguste predstavil aj v Dielsdorfe, výlet na predmestie Zürichu sa však veľmi nepodaril. Pred svojím nedeľným triumfom sa valach predstavil vo Velkej cene Prahy, kde napriek ťažkostiam pred štartom predviedol aktívny výkon a skončil štvrtý.

Ukážkový match predviedli v cieľovej rovine Jesenného handicapu biely valach Australien s domácou Lady Mazie. Na fotografii takmer úplne zatienená ryška napokon prehrala o krátku hlavu. V sedle Australiena zúročil svoju perfektnú znalosť bratislavskej dráhy džokej Jaroslav Línek.

Magdalenn sa s pribúdajúcimi metrami zlepšuje

Hoci v Cene zimnej kráľovnej ešte chýbala, v Memoriáli Ing. Juraja Deáka (II. kat., 2-ročné kone, 1600 metrov, 4 000 €, záznam) predviedla zverenkyňa Michala Ročáka Magdalenn (5,8:1) nádejný finiš a aj vďaka váhovej výhode dokázala premiérovo vo svojej krátkej kariére zvíťaziť. Medzi piatimi juniormi sa reprezentantka stajne FeD držala za favorizovanou Celestine (2,1:1). Líderka však postupne zoslabla a do boja o triumf sa okrem Magdalenn zapojil aj spočiatku „pulujúci“ Charpentier (2,6:1).

Nádejný výkon najmä smerom k budúcoročnej jarnej klasike predviedla v „dvojkovom“ Memoriáli Ing. Juraja Deáka reprezentantka stajne Fed Magdalenn.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel