Aktuality

Ako keby sa „nechumelilo“, alebo predsa?

Organizátor slovenských dostihov, Závodisko Bratislava, pred časom zverejnilo termíny a propozície dostihov sezóny 2021. A to v situácií, keď je Slovensko v čoraz tvrdšom lockdowne, hoci situácia sa pomaly zlepšuje. Život však pokračuje ďalej a tak je len dobre, že už poznáme aspoň kontúry toho, čo nás tento rok na slovenských dráhach čaká.

18 mítingov sa momentálne javí ako sen

Ešte stále máme v pamäti vlaňajšiu neveľmi vydarenú sezónu, ktorú negatívne poznačila najmä pandémia Covidu-19. Napriek zlej situácií sa v posledných týždňoch na pôde Závodiska intenzívne pracuje na príprave novej sezóny. Vo februári bola zverejnená termínová listina, ktorá počíta s 18 mítingmi od 11. apríla do konca októbra, pričom štyri z nich by sa mali odohrať na vidieckych dráhach. Dva letné mítingy by mali hostiť Topoľčianky pri národnom žrebčíne, po jednom Šurany a v kalendári nechýba ani tradičný „dožinkový“ míting v Senici koncom augusta.

Postupne sa upúšťa aj od takmer nemennej „dostihovej nedele“, hoci stále platí, že ide skôr o výnimky. Už druhý míting sezóny so strednotratiarskou Veľkou aprílovou cenou bude v sobotu 24. apríla. Jeden z vrcholov prvej časti sezóny, keď sa odbehnú obe jarné klasiky, bude na sviatok víťazstva nad fašizmom, v sobotu 8. mája. Nebude tak kolidovať s podobne významnými mítingmi v českom Moste a budapeštianskom Kincsem parku, ktoré sú na programe o deň neskôr. Závodisko vyšlo v ústrety maďarským organizátorom aj začiatkom letných prázdnin – prvá júlová nedeľa je tradičným termínom maďarského aj poľského derby a tak nie je prekvapením, že prevádzkový míting bude v bratislavskom Starom háji v sobotu. Závodisko po dlhých rokoch vypísalo dostihy aj na stredu – ide však o štátny sviatok 1. septembra, kedy je plánovaná Veľká topoľčianska steeplechase.

Mnohé dostihy prechádzajú do nižších kategórií

Propozície slovenskej sezóny 2021 nie sú tým najpríjemnejším čítaním. Pri veľkom množstve dostihov prišlo k zníženiu kategórie a tým pádom aj k zníženiu dotácií. Mierne znížený počet mítingov oproti zaužívaným dvadsiatim sa prejavil aj na posunoch niektorých tradičných dostihov v kalendári. Hneď v prvú nedeľu sezóny 2021 je vypísaná novinka – Cena trojročných koní (I. kat., 1700 metrov), ktorá vznikla spojením dvoch podobných dostihov, pôvodne oddelených pre kobyly a žrebce. Ide o jediný vážnejší trial jarných klasík plánovaný štyri týždne pred samotnými jarnými vrcholmi. Šprintérska Prípravná cena klesla do druhej kategórie, podobne aj vytrvalecká Cena turfu a kobylám vyhradená Cena Quissisany. Pokles postihol aj sprievodné dostihy rámcujúce Slovenské derby, Bratislavská míľa, dámska Cena Pat’s Music aj Zlatý pohár sa budú po novom behať ako dostihy prvej kategórie. Druhý najvýznamnejší šprint, Cena Mysa, bude tento rok len „dvojka“, navyše vypísaná ako handicap.

Po ročnej prestávke sa do kalendára vrátil medzinárodný míting Turf-gala a aj na ňom sa prejavila kríza a znížený rozpočet Závodiska. Najväčší pokles sa týka šprintérskej Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorá sa oproti „predkoronových“ 25 000 € pobeží o 17 000, čo predstavuje pokles o necelú tretinu. Podobné zníženie dotačného balíka spojené so zmenou kategórie zasiahlo aj derby-trial Starohájske kritérium a trojročným kobylám určenú Cenu Arvy.

Novinkou je rozdelenie dotácie rovinových dostihov medzi prvých šesť a v prípade klasických dostihov dokonca sedem koní. Ešte vlani sa dotácie vyplácali za prvých päť miest, od aktuálnej sezóny sa tento kľúč bude používať len v prekážkových dostihoch. Prerozdelením medzi väčší počet štartujúcich sa dostihy stávajú atraktívnejšími aj pre menej šancové kone, na druhej strane napríklad víťaz dostane namiesto polovice celkovej dotácie 45 percent.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel