Reportáže

Adriano dal trénerovi oneskorený darček k jubileu

Necelý týždeň po sedemdesiatych narodeninách Jaroslava Hanáčka dostal skúsený trénerský bard oneskorený darček v podobe víťazstva svojho zverenca Adriana v hlavných dostihoch bratislavského mítingu. A hoci nešlo o žiadne významné dostihy, aj triumf v „dvojkovom“ handicape sa počíta.

Stupne víťazov doplnili Hadewin a Luckynav

Letný sobotný podvečer ponúkol ideálnu kulisu ďalšiemu prevádzkovému mítingu v bratislavskom Starom háji. Hlavným bodom programu bol Memoriál majora Stanislava Rudu (handicap II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 4 000 €), ktorý prilákal rozmanitú zostavu koní s veľkým rozpätím handicapu a tým pádom aj nesených hmotností. Druhú najvyššiu niesla Myrna (16:1), džokej Jakub Pavlíček v belkinom sedle však využil výhodnú pozíciu v boxe číslo 1 a hneď po štarte nasmeroval kobylu na čelo. K Myrne sa po pár desiatkach metrov pridala aj domáca ryška Immortality (11:1) a kobyly sa razom vzdialili od zvyšku poľa na jednu až dve dĺžky. Na konci protiľahlej roviny Immortality mierne zrýchlila a dostala sa dopredu, na tento manéver dobre zareagoval džokej Jaroslav Línek v sedle mierneho favorita a aj nami tipovaného Adriana (3,2:1), ktorý v handicape ešte nepodchyteného tempára posunul na úroveň Myrny a vpredu sa mihol aj Molly Massimo (16:1). Do cieľovej roviny vbiehala ako prví vedúca dvojica Myrna s Adrianom, Immortality už slabla, naopak k útoku zvonka sa napriahol najvyššiu hmotnosť nosiaci Hadewin (3,5:1). Adriano sa 200 metrov pred cieľom odpútal od belky a mieril k istému víťazstvu. Hadewin napokon nestihol viac ako striebro, stupne víťazov doplnil rovnako v poslednej chvíli finišujúci Luckynav (4,3:1).

Víťazný Adriano je synom austrálskeho strednotratiara a do stajne MPL Racing sa sťahoval z dražby spoločnosti Arqana za 11 000 € v októbri 2019. Zverenec čerstvého sedemdesiatnika Jaroslava Hanáčka vlani debutoval druhým miestom za neskoršou zimnou kráľovnou Devoir Rien. Na cenné striebro nadviazal tesným víťazstvom v míľových „maiden“, na Adrianovom konte však zostal nedávny víťaz Českého derby Hazarder. Sľubné klasické vyhliadky potvrdil aj posledným jesenným štartom v budapeštianskom Kétévesek kritériuma, čo sú jedni z dvoch najdôležitejších maďarských dostihov pre dvojročné kone. Tretím miestom naznačil, že po zime môže patriť k tomu lepšiemu, čo po našich dráhach bude behať. V prvom jarnom štarte však mierne sklamal až šiestym miestom z prípravnej Ceny trojročných koní. Ako vymenený sa Adriano predviedol v samotnej jarnej klasike. Po aktívnom výkone, keď väčšinou cválal v tesnom závese za lídrom a v posledných stovkách metrov dokonca viedol, sa chvíľu zdalo, že by mohol útočiť aj na víťazstvo. Napokon v záverečných cvalových skokoch prišiel aj o druhé miesto, bronzom však Adriano rozhodne nesklamal. Aj v prvom vážnejšom derby-triali počas Turf-gala, dvojkilometrovom Starohájskom kritériu, viedol od štartu, miestami mal až sedemdĺžkový náskok a ešte 200 metrov pred cieľom bol prvý, silnému záveru zozadu útočiacich koní však neodolal a bez pobádania len dokončil na ôsmom mieste. Sobotným víťazstvom sa Adriano vrátil na víťaznú vlnu a ako sa zdá,  našiel svoju obľúbenú parketu.

V sedle Adriana sa zo svojho tretieho sobotného víťazstva potešil džokej Jaroslav Línek. Okrem triumfu v hlavných dostihoch ešte zvíťazil v sedle svojho zverenca Doremi Lafu v „štvorkovom“ handicape a na úvod mítingu so zverenkyňou Michala Ročáka Lady Simone v piatej kategórií. Nebyť triumfu svojho momentálne najväčšieho vyzývateľa v jazdeckom šampionáte Martina Laubeho by sa Línek dostal na čelo. Český džokej však s ôsmimi víťazstvami naďalej vedie.

Foto (Adriano): Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel