Analýzy
Worth Choice smeruje za obhajobou Zlatého bičíka
Za tridsať rokov svojej existencie sa Zlatý bičík stal pevnou súčasťou kalendára slovenskej sezóny. Dostihy, ktoré svojou dĺžkou na pomedzí šprintu a míle vyhovujú širokému spektru koní, aj tento rok prilákali deviatku účastníkov. Medzi nimi vyniká obhajca víťazstva spred roka a výborný šprintér Worth Choice. Augustový bratislavský míting však má na svojom programe okrem Zlatého bičíka aj ďalšie dva dostihy prvej kategórie. Kobylám je vyhradená predskúška Oaks Cena Whisky a zaujímavé porovnanie trojročných a starších vytrvalcov poskytne kvantitatívne slabšie obsadená, zato kvalitou nabitá Cena turfu.
Proti veteránovi majú najväčšie šanci klasici
Minuloročné víťazstvo v Zlatom bičíku (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 7 000 €) bude obhajovať najstarší účastník Worth Choice (Liška), ktorý ani tento rok nestratil nič zo svojej doterajšej vysokej formy a pravdepodobne sa nevyhne úlohe desatinového favorita. A to aj napriek tomu, že dištančné optimum zverenca Štěpánky Myškovej je o dve stovky metrov kratšie. Osemročný valach sa tohto roku rozbiehal pomalšie, v pražskom Memoriáli Jaroslava Maška skončil šiesty zo siedmich, ale v Prípravnej cene prehral už len „o kilá“ s Capitanom. Odvtedy je hviezda stajne Vasury Kolesa na víťaznej vlne a teraz bude útočiť na čistý hattrick. Na Turf-gala obhájil víťazstvo v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ešte suverénnejší triumf si pripísal v pražskej Sprinterskej cene, kde okrem iných porazil aj piateho Little Lorda. Za normálnych okolností nie je nad čím váhať.
Vyššie spomenutý Little Lord (Kvízová) by podobne ako Worth Choice privítal o dvesto metrov kratšiu porciu, ale tento rok už zvíťazil aj na 1400 metrov a v bratislavskom Starom háji. Išlo o „dvojkový“ handicap, kde ho nezastavila ani najvyššia nesená hmotnosť. Zverenec Radka Holčáka potom s Worth Choicom trikrát za sebou prehral, postupne bol tretí v Prípravnej cene, štvrtý v Cene MPRV SR a piaty v pražskej Sprinterskej cene. Reprezentant stajne AGA Vlachovice zrejme favorita nedokáže predbehnúť ani tentoraz, na niektorú z menej jagavých medailí by to však stačiť malo.
Naopak míliar Quessigny (Línek) by prijal dvesto a možno aj viac metrov navyše. Dvojnásobný víťaz Jarnej míle, ktorá bola v posledných rokoch vypísaná ako handicap prvej kategórie, nemá ideálnu formu a práve májové víťazstvo bolo jeho jediným svetlým výkonom v šedi aktuálnej sezóny. Siedme miesto vo Veľkej aprílovej cene a dokonca predposledné desiate v Cene Scottish Rifla aspoň čiastočne napravil pred mesiacom v Bratislavskej míli, v ktorej väčšinou cválal v strede poľa, v cieľovej rovine mal dobrý moment, ale napokon zoslabol a dokončil na piatom mieste, asi päť dĺžok za víťazom a rovnakým rozdielom pred šiestym Loch Pikom. Ak zverencovi Jaroslava Línka, ktorý si hnedáka aj sám odjazdí, všetko vyjde, môže príjemne prekvapiť, v opačnom prípade sa zrejme zamerá na niektorú z nižších dotácií.
Nedávny „trojkový“ víťaz Welshtino (Madihi) bol vlani v Zlatom bičíku siedmy a bol to jeho posledný minuloročný štart. Handicapová známka reprezentanta stajne Strnisko od jari postupne znižovala, ale momentálne sa ustálila na úrovni okolo 70 kilogramov. Pokles formy zverenca Mariána Štangela dobre ilustruje fakt, že v prvých troch tohtoročných štartoch porazil spolu len troch súperov. Určitý obrat k lepšiemu predviedol Welshtino v polovici júna v „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov, kde získal bronz o jeden a pol dĺžky za víťazným Loch Pikom, ale s päť a pol kilogramovou váhovou nevýhodou. Skrátenie a ústup z ambícií pomohlo pred dvomi týždňami ryšiakovi zvíťaziť v kilometrovej „trojke“. V tejto konkurencii by mal patriť do stredu poľa.
„Jednotková“ konkurencia sa javí byť príliš silná na reprezentanta stajne MPL Racing Adriana (Baranová). Zverenec Jaroslava Brečku pre zranenie vynechal vlaňajšiu sezónu a tento rok sa pohybuje na pomedzí tretej a štvrtej kategórie. Rovnako ako Welshtino, aj Adrianovi sa pred dvomi týždňami podarilo zvíťaziť, bolo to však ešte o úroveň nižšie v handicape štvrtej kategórie na 1400 metrov. Keďže predtým získal len jedno piate a dve šieste miesta, v Zlatom bičíku bude patriť medzi outsiderov.
Porovnanie aktuálneho klasického ročníka so staršími súpermi ponúkne štvorica trojročných koní. Výkonnosťou z nich vyniká reprezentantka českej stajne Bunty Team Asturias (Florian), ktorá sa do južných Čiech dostala začiatkom januára po štvrtom mieste v predajných dostihoch v Deauville. Hneď v prvom stredoeurópskom štarte v Cene trojročných kobýl na seba upútala pozornosť, keď docválala tretia a zaradila sa medzi užší okruh favoritiek Jarnej ceny kobýl. A treba podotknúť, že oprávnene, keďže v jarnej klasike získala v tesnom súboji bronz. Šieste miesto z Ceny Arvy bolo preto pre realizačný tím okolo trénera Václava Luku mladšieho sklamaním, a preto počas pražského derby-mítingu Asturias nezamierila do derby, ale do „trojkovej“ míle pre trojročné kone a hnedka potvrdila úlohu favoritky a bez ťažkostí zvíťazila. Pred mesiacom si triumf zopakovala, tentoraz v šprintérskom handicape druhej kategórie. Pri pohľade na vývoj formy sa zdá, že Asturias by mohla ohroziť aj Worth Choica.
Na dištancii Zlatého bičíka už dokázal zvíťaziť Loch Pike (Kráner), ktorý vynechal klasický program a od začiatku sezóny sa zameriaval na šprintérske dostihy. Po štvrtom mieste v handicape tretej kategórie sa zverenec Jozefa Chodúra ambiciózne predstavil v Cene MPRV SR na Turf-gala, ale svoj tieň neprekročil, porazil len jedného súpera a za víťazným Worth Choicom zaostal o približne sedem a pol dĺžky. Hnedý valach sa vrátil na víťaznú vlnu v „dvojkovom“ Memoriáli majora Stanislava Rudu, kde vďaka váhovej výhode porazil aj bronzového Welshtina. Reprezentant stajne FeD sa naposledy predstavil v Bratislavskej míli počas derby-mítingu, ale v kvalitou nabitých dostihoch skončil šiesty zo siedmich, päť dĺžok za piatym Quessignym. V tejto konkurencii môže pomýšľať len na niektorú z nižších dotácií.
Naopak hnedák Black Hron (Palík) zo stajne Vimar ako bronzový z minuloročnej Karpatskej ceny klasický program absolvoval a v májovej Veľkej jarnej cene predviedol zatiaľ najlepší výkon kariéry, ktorý mu po neskoršej diskvalifikácii víťaza stačil na tretie miesto. Trénerka Zuzana Kubovičová sa potom snažila hnedáka „natiahnuť“, ale tento pokus nevyšiel. Black Hron v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu porazil len jediného súpera, v ešte dlhšom Slovenskom derby dvoch. Takéto razantné skrátenie väčšinou neprináša dobré výsledky a ani tentoraz si nemyslíme, že hnedákovi prospeje.
Do Zlatého bičíka bol dodatočne prihlásený maďarský Exact (Zatloukal), ktorý už tento rok v Bratislave dokázal bodovať naplno. Zverenec Miroslava Jovanovića vstúpil do aktuálnej sezóny víťazstvom v Cene trojročných žrebcov, čím potvrdil francúzske formy z juniorskej kampane a do klasickej Nemzeti díj vstupoval ako druhý favorit. Šiestym miestom však neoslnil a tak sa čakalo, čo predvedie v derby-triali. V Alagi díj sa k víťaznému suverénovi maďarského klasického ročníka Gézovi priblížil na menej ako tri dĺžky (skončil tretí), čím sa znova dostal do záberu. V Magyar derby skončil piaty, čím dokázal, že patrí medzi širšiu špičku u našim južných susedov, ale skrátenie o rovný kilometer mu rovnako ako Black Hronovi zrejme neprospeje, hoci ziskom medaily by neprekvapil.
Náš tip: Worth Choice – Asturias – Little Lord
Foto: Miroslav Abík
Autor: Daniel Mentel