Analýzy
Tohtoročná dostihová premiéra s prekážkami aj trialom klasík
Fakt, že sa v nedeľu 11. apríla otvoria brány bratislavského Závodiska (hoci len aktívnym účastníkom dostihového mítingu) a počas popoludnia sa odbehne osem dostihov, je v súčasnej pandemickej situácií a s minuloročnými skúsenosťami priam neuveriteľný. Realita je však oveľa lepšia. V ôsmich dostihoch by sa malo predstaviť 83 koní zo šiestich krajín, priemerne tak v jedných dostihoch nastúpi približne desať koní. Je to určite spôsobené aj tým, že v strednej Európe sa doteraz behalo len v Maďarsku a tiež hladom tréningových centrál po dostihoch, ktoré sa na Slovensku naposledy konali vlani 3. októbra.
O posty favoritov jarných klasík zabojuje tucet koní
Jarné mesiace sa v našich končinách tradične nesú v znamení prípravy trojročných koní na klasické dostihy. Počíta sa každá možnosť, keď sa nádejní klasici môžu predviesť a zlepšiť si handicap. Menší počet mítingov, a to najmä v úvode sezóny, sa prejavil aj na zmenách propozícií. Zrušenie trialov nižších kategórií a menší počet registrovaných koní stáli za vytvorením Ceny trojročných koní (I. kat., 3-ročné kone, 1700 metrov, 6 000 €), ktorá vznikla spojením dvoch tradičných dostihov, ešte do vlaňajška vypísaných separátne pre kobyly a žrebce.
V prvej rovinovej „jednotke“ sezóny 2021 bude päť koní reprezentovať domáce stajne. Vlaňajšie výsledky favorizujú bronzového zo zastrešujúceho maďarského testu pre dvojročné kone Adriano (Demo). Temperamentný reprezentant stajne MPL Racing debutoval v polovici septembra v „maiden“ štvrtej kategórie na 1400 metrov a proti podobne neskúseným súperom od štartu viedol, v ostrom starohájskom oblúku síce mierne vybočil, ale udržal sa vo vedení. Napokon ho však o víťazstvo pripravila lepšie finišujúca favoritka Devoir Rien, neskoršia zimná kráľovná a tiež držiteľka titulu najlepšej dvojročnej kobyly. Pohľadný hnedák sa dočkal premiérového triumfu počas derby-mítingu, keď systémom štart-cieľ ovládol míľové „maiden“, hoci mal namále. O víťazstvo ho takmer pripravil neskoro útočiaci Sadaar, ktorému teraz 100 metrov navyše zrejme pomôže. Zverenec Jaroslava Hanáčka vybehol najvyššiu formu v budapeštianskej Kétévesek kritériuma začiatkom novembra. Míľové dostihy už tradične odvodil, napokon ho však predbehli dvaja menej zaťažení súperi. Na Adrianovom štíte zostal aj štvrtý Power Dose, pričom rovnaký pomer síl by mohol zostať zachovaný aj v nedeľu.
Trénerka Zuzana Kubovičová posiela na štart dvoch svojich zverencov. Stajňu Poľnohospodárskeho družstva Senica reprezentuje Archeus (Budovič), ktorý z dvoch štartov získal dve piate miesta. Hnedák debutoval piatym miestom koncom augusta v „maiden“ na 1200 metrov a rovnaké umiestnenie v podobne proponovaných dostihoch si zopakoval aj o mesiac neskôr. Pri premiére sa hneď na štarte oneskoril, musel veľa obiehať a do cieľa už stratu nedohnal. O čosi zorientovanejší výkon podal koncom septembra v „maiden“ na 1400 metrov. Vo vytrvalom daždi cválal uprostred šesťhlavého poľa, ale v cieľovej rovine zoslabol na konečné piate miesto. Ani tentoraz ho nevidíme medzi kandidátmi na umiestnenie.
S teoreticky vyššími šancami by mohla nastúpiť Gorak Shep (Šmida) stajne D.+P. Kopálek. Hnedka si svoj kariérny účet otvorila rovno v „jednotkovej“ Cene zimnej kráľovnej. Na míli pre juniorky začala aktívne, dlhé stovky metrov sa pohybovala na čele alebo v tesnom závese od líderky. V cieľovej rovine však veľmi rýchlo zoslabla a bez pobádania len dokončila na siedmom mieste, takmer 15 dĺžok od štvrtej Emirate’s Flight.
Práve spomenutá zverenkyňa Jaroslava Línka Emirate’s Flight (Vyhnálek) zo stajne Wernera Ithalera. Hnedka debutovala v polovici septembra v „maiden“ na 1400 metrov a hoci do boxov vstupovala ako mierna favoritka, nakoniec docválala piata (takmer 7 dĺžok za druhým Adrianom a 2 dĺžky pred siedmym Sadaarom), keď bola najlepšie v cieli. Metre navyše v Cene zimnej kráľovnej jej išli k duhu a hoci na najlepšiu trojicu súperiek nestačila, štvrtým miestom predčila očakávania. Tentoraz to bude mať medzi žrebcami ťažšie, ale mierna váhová výhoda jej môže pomôcť k nižšej dotácii.
Žlto-modré farby stajne Strnisko bude reprezentovať Sadaar (Palík), ktorý sa v oboch svojich štartoch musel skloniť pred domácim favoritom Adrianom. Zverenec Jozefa Lehockého debutoval siedmym miestom v „maiden“ na 1400 metrov, približne 9 dĺžok za reprezentantom stajne MPL Racing. Na poslednom mítingu sezóny 2020 bol k svojmu „tieňu“ oveľa bližšie. Každým metrom cieľovej roviny sa blížil k od štartu vedúcemu Adrianovi, ale napriek výhode jeden a pol kilogramu o krk prehral. Ďalších 100 metrov navyše mu určite prospeje, napriek tomu si netrúfame povedať, kto z tejto dvojice bude lepší.
Dočasné posunutie začiatku českej sezóny sa prejavilo aj na prihláškach spoza rieky Moravy. Václav Luka, ktorý sa so svojimi zverencami orientuje prevažne na štarty vo Francúzsku, prípadne doma, posiela do dostihov hnedku Besiberri (Fialová). Reprezentantka stajne Leram má na svojom konte zatiaľ len jeden štart – debutovala koncom novembra na polytracku v Deauville, ale deviatym miestom sa len zoznámila s dostihovým ruchom a myslíme si, že štart v Bratislave ponúka realizačnému tímu len čisto z núdze cnosť, ktorá sa však môže oplatiť. Podceňovať zverencov Václava Luku sa totiž nevypláca.
Privátny tréner stajne Lokotrans Luboš Urbánek vybral premiérovú edíciu Ceny trojročných koní ako prvé dostihy pre víťaza z dortmundského piesku Aidensfielda (Laube). Hnedák je jedným z najskúsenejších koní na štarte, ešte v nemeckom tréningu absolvoval štyri dostihy na tratiach okolo 1800 metrov a okrem ľahkého trojdĺžkového víťazstva koncom decembra získal jedno štvrté a jedno piate miesto, to posledné v polovici januára vo francúzskom Chantilly. Bez pohľadu do paddocku a akýchkoľvek zákulisných informácií je ťažké odhadovať Aidensfieldove šance, stajňa Lokotrans však patrí medzi ambicióznych majiteľov, aj preto tohto hnedáka mierne preferujeme.
Koncom januára debutoval v talianskej Pise zverenec Pavla Tůmu Petarda (Verner). Hnedák zo stajne Dr. Charvát sa napriek istej „neohrabanosti“ a defenzívnej taktike dokázal umiestniť na štvrtom mieste, keď v cieľovej rovine ukázal sľubný „ťah na bránku“. Predpokladáme, že v druhom životnom štarte sa ešte zlepší a bude útočiť na niektorú z medailí.
V zime sa za 1000 libier z írskeho Ballydoyle do pražskej centrály Martiny Havelkovej pod „krídla“ stajne Pure Nutrition sťahoval Procellarum (Havelková). Ryšiak má na svojom kariérnom účte už šesť štartov, z ktorých vyťažil tri umiestnenia – dve štvrté a jedno piate miesto, pričom rodné Írsko opúšťal s ratingom 70 libier. V posledných troch dostihoch, ktoré stihol odbehnúť za šesť týždňov v auguste a septembri minulého roka, to až také slávne nebolo – pozbieral jedno posledné a dve trináste miesta. V nových podmienkach bude musieť dokázať, že jeho prihlášky do klasických dostihov neboli len nereálnym snom.
Bulharský tréner Stanislav Georgiev už niekoľko rokov pôsobí u našich južných susedov a do Ceny trojročných koní posiela dvojicu svojich zverencov. Ryšiak Power Dose (Šafář) zo stajne Sztankov Racing sa už stretol aj s domácim favoritom Adrianom, na domácej pôde v Kétévesek kritériuma naňho strácal jeden a štvrť dĺžky. Power Dose debutoval začiatkom októbra a suverénnym päťdĺžkovým triumfom v „maiden“ na 1400 metrov, čím si vypýtal miestenku do vrcholu pre dvojročných, tam však získal „len“ štvrté miesto. Ryšiak vstupuje do licitácie s dva týždne starým štartom na syntetickom povrchu v budapeštianskej míľovej „štvorke“. V skromne obsadených dostihoch zaútočil až v cieľovej rovine a hoci na víťazného desatinového favorita nemal, napokon v poslednom cvalovom skoku získal tesné striebro. Štart v nohách môže Power Doseovi pomôcť, na víťazstvo to však zrejme stačiť nebude.
V doteraz jediných absolvovaných dostihoch víťazný Mojito (Parigál) stajne Tierarztpraxis sa s dostihovou praxou zoznámil v míľových „maiden“ začiatkom novembra. Spočiatku sa hnedák držal v zadnej časti poľa a akoby len spoznával, čo má robiť. V cieľovej rovine sa už predviedol oveľa zorientovanejšie, postupne obiehal jedného súpera za druhým a v cieli mal na strieborného náskok nosa.
Rakúsku centrálu Františka Drozdu a stajňu Adolfa Edera bude reprezentovať vlastný odchovanec majiteľa San Siro (Hodáň). Hnedák si v Cene trojročných koní bude otvárať kariérny účet, a preto nepredpokladáme, že by mal výrazne prehovoriť do poradia.
Náš tip: Aidensfield – Petarda – Adriano
Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu
Autor: Daniel Mentel