Analýzy

Francis Gold by rada k Slovenskému derby pridala aj Oaks

Po mesačnej prestávke sa do bratislavského Starého hája vracia dostihový ruch, pričom hlavným bodom pestrého menu budú štvrté klasické dostihy, Slovenské Oaks, ktorým sa tiež hovorí „derby kobýl“. Tento rok bude okorenené pokusom o zisk unikátneho double, pretože na štart by sa mala postaviť aj dodatočne prihlásená víťazka júlového derby Francis Gold. Slovenskú modrú stuhu ako prvá kobyla získala v roku 2017 Zoriana, ale v Oaks nebodovala, pretože vďaka svojej tvrdohlavosti odmietla vstúpiť do štartovacích boxov.

Po prvom tohtoročnom víťazstve poškuľuje aj Ninna Best

Návratom na miesto „činu“ bude pokračovať kariéra nečakanej víťazky Slovenského derby Francis Gold (Foret). Hnedka reprezentujúca stajňu OZ Roza sa na Slovenské Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 25 000 €) pripravovala doma v Lysej nad Labem, pričom realizačný tím na čele s trénerkou Vendulou Korečkovou sa rozhodol odsunúť potenciálny štart vo vzdialenejšom zahraničí na neskôr. Francis Gold sa do Bratislavy vráti už tretí raz a po druhom mieste v Cene Arvy na Turf-gala, kedy porazila väčšinu svojich nedeľných súperiek, a triumfe v modrej stuhe, bude útočiť na ďalšie klasické víťazstvo, hoci ako ukázali oveľa kratšie jarné štarty, hnedke skrátenie na dva kilometre vyhovovať veľmi nebude. Dcéra rané kone produkujúceho Kodiaca totiž vstúpila do sezóny iba siedmym miestom z Memoriálu Rudolfa Deyla a štvrtým miestom z míľovej Jarní ceny klisen. V nedeľnej konkurencii však nemôže pomýšľať na nič iné ako víťazstvo.

S reálnou šancou na dobré umiestnenie bude na štart vstupovať aj druhá z českých účastníčok, víťazka pražskej Ceny Latiny Quiera (Kvízová). Ryške zo stajne Mareka Šimáka vyhovujú dostihy od dvoch kilometrov, takže dištancia Slovenských Oaks je na spodnej hranici jej optima. Zverenkyňa Ivany Pejškovej vstúpila do sezóny šiestym miestom v „dvojke“ na 1800 metrov, na ktoré nadviazala striebrom z mosteckého handicapu tretej kategórie proti starším súperom. V polovici júla sa Quiera postavila na štart pražského trialu českých Oaks a hoci medzi jej konkurentkami neboli hviezdy ročníka, istým triumfom sa prepracovala do širšej špičky. Príslušnosť k nej potvrdila štvrtým miestom v samotnej karlovarskej klasike, aj keď od víťaznej Fine Anyway (medzičasom triumfujúcej aj v pražskom St. Leger) ju delilo viac ako 18 dĺžok.

Najväčšou konkurenciou favoritke by mali byť zverenkyne Zuzany Kubovičovej, pričom doterajšie výkony posúvajú do popredia vlani neporazenú Ninnu Best (Srnec), ktorá však v aktuálnej kampani na triumf stále čaká. Jediná reprezentantka stajne PD Kúty pri sezónnom debute prehrala o krk so svojou tréningovou kolegyňou She Free v Jarnej cene kobýl, ale v Cene Arvy jej prehru oplatila. Z tretieho miesta však podľahla Francis Gold, s ktorou sa stretla aj v Slovenskom derby a po sebe vlastnom aktívnom priebehu sa v cieľovej rovine predsa len prepadla na bronzový stupienok, tri a štvrť dĺžky za víťazkou. Vysokú triedu aj formu potvrdila Ninna Best aj pred mesiacom, keď na rozdiel od súperiek dala pred Cenou Whisky prednosť dlhšej Cene turfu a v nej docválala druhá, iba dĺžku za víťazným Gasparinim.

O dámske klasické double sa pokúsi víťazka Jarnej ceny kobýl She Free (Zatloukal), ktorá naposledy v Cene Whisky prehrala s víťaznou Mustelou len najtesnejším možným rozdielom o nos a bronzovú Rhapsody porazila aj napriek trojkilogramovej nevýhode o tri a pol dĺžky. Druhá zverenkyňa Zuzany Kubovičovej na štarte do sezóny vstúpila rovno v jarnej klasike a triumf vybojovala až v tesnom finiši. V následnej Cene Arvy so svojimi hlavnými súperkami prehrala, aj tak ju však vidíme ako kandidátku na medailu. Tú získala aj v smolnej Cene Pat’s Music, keď sa vyhla kolízií a docválala tretia. Ešte o stupienok lepšie a s najvyššou kariérnou handicapovou známkou skončila reprezentantka stajne Bamatse v Cene Whisky a hoci na klasické double to zrejme stačiť nebude, ďalšia medaila sa pre She Free rysuje.

Pred mesiacom odbehnutého trialu Oaks, z ktorého si vyššie spomenutá She Free odniesla striebro, sa zúčastnila aj dvojica reprezentantiek stajne MPL Racing, pričom lepšie z nich skončila tretia Rhapsody (Madihi), hoci ani s hmotnostnou výhodou nemala žiadny nárok na striebornú She Free, s ktorou prehrala aj v Jarnej cene kobýl, v Cene Arvy a „papierovo“ aj v Cene Pat’s Music, kde sa Rhapsody nevyhla kolízií s nešťastnou Palmerou a dostihy nedokončila. Zverenkyňa Jaroslava Hanáčka si na jar trikrát za sebou zopakovala piate miesto a nebyť pádu počas derby-mítingu by možno by v nastolenom trende pokračovala. Už augustový trial však ukázal hnedkine výkonnostné limity.

Triumfom v Cene trojročných kobýl hneď na úvod sezóny zaujala druhá vlastná odchovankyňa aj reprezentantka stajne MPL Racing Harmony (Kráner), odvtedy však výkony zverenkyne Jozefa Chodúra v najlepšom prípade stagnujú a pri zlepšovaní ostatných súperiek to v nasledujúcich štyroch štartoch stačilo len na dve šieste, jedno ôsme a jedno desiate miesto. Pri priamom porovnaní s Rhapsody vychádza Harmony horšie, ale obe kobyly budú bojovať aspoň o chovateľské prémie.

Z kolíznej situácie v Cene Pat’s Music najviac profitovala Anika (Sikorová), ktorá cválala od štartu na čele a zostala tam až do cieľa. Bolo to jej premiérové kariérne víťazstvo, hoci vlani počas juniorskej sezóny vlastná odchovankyňa stajne Lokotrans Slovakia naznačovala klasické ambície. Po štvrtom mieste v Cene trojročných kobýl však zverenkyňa Jána Cagáňa sklamala dvojcifernými výsledkami z Jarnej ceny kobýl aj Ceny Arvy. Kto vie, na čo by stačil ryškin výkon počas derby-mítingu nebyť pádu štyroch súperiek, víťazstvo už Anike nikto nezoberie. Uvidíme, kam až sa dostane v Oaks.

Sklamaním je doterajšia klasická kariéra minuloročnej zimnej kráľovnej Amry (Línek), ktorá vlani okrem triumfu v Cene zimnej kráľovnej získala ešte ďalšie dve víťazstvá a jedno druhé miesto. Reprezentantka stajne KT Obal absolvovala po zimnej pauze tri štarty a trikrát skončila šiesta. Najprv v Cene trojročných kobýl nepotvrdila úlohu desatinovej favoritky, ale ani to neodradilo stávkarov od toho, aby do Jarnej ceny kobýl nastúpila ako druhá šanca. Po nevýraznom výkone skončila teste za piatou Rhapsody. Realizačný tím na čele s trénerom Jaroslavom Línkom potom poslal Amru do „dvojkového“ handicapu na 1400 metrov, ale ani tento ťah sa neukázal ako šťastný. Opätovné „natiahnutie“ po takmer trojmesačnej prestávke zrejme hnedke veľmi neprospeje a mala by skončiť v horšej polovici poľa.

Najmenej skúsenou účastníčkou Oaks je reprezentantka stajne RC Farm Feminin (Laube), ktorá vstúpila do aktuálnej sezóny veľmi nezrelým prejavom v Cene trojročných kobýl vyústiacim do posledného miesta. Zverenkyňa Ramazana Tuguševa potom takmer štyri mesiace pauzovala a koncom júla získala bronz v „trojke“ na 1800 metrov, kde o krk porazila Royal Rose. Pred mesiacom sa Feminin vyčlenila z kategórie nezvíťazivších, ale len na úrovni štvrtej kategórie. Progres tmavej hnedky sa pravdepodobne zastavil a nevyhne sa úlohe jednej z outsideriek.

V medailóniku o Feminin spomenutá Royal Rose (Zedková) je naopak podľa počtu absolvovaných dostihov najskúsenejšou účastníčkou. Vlani päťkrát (dokonca aj v nemeckej „grupe“) štartujúca a hneď pri debute triumfujúca reprezentantka stajne Mihalik Racing trénera Marcela Mihalíka tento rok výkonnostne stagnuje a po siedmom mieste z Ceny trojročných kobýl sa trikrát umiestnila na úrovni tretej kategórie proti starším súperom. Postupne získala štvrté miesto v míľovom handicape, a tretie a štvrté miesto v dostihoch na 1800 metrov, čo by mohlo stačiť jednu z najnižších dotácií, ale nie na viac.

Náš tip: Francis Gold – Ninna Best – She Free

Foto: Adam Lovecký, Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel